See Maini on Wiktionary
{
"etymology_text": "Short for Mainikki.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Maini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Maini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Maini",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Main",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish female given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"id": "en-Maini-fi-name-pLhOhtoi",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑi̯ni/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝i̯ni]"
},
{
"rhymes": "-ɑini"
}
],
"word": "Maini"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mfbysense"
},
"expansion": "Maini m or f by sense",
"name": "it-proper noun"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Italian masculine and feminine nouns by sense",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Italian surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a surname"
],
"id": "en-Maini-it-name-v2O7m9sM",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"by-personal-gender",
"feminine",
"masculine"
]
}
],
"word": "Maini"
}
{
"etymology_text": "Short for Mainikki.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Maini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mainikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Maineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mainittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mainittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Maineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Maineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Maini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Maini",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Main",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish female given names",
"Finnish given names",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑini",
"Rhymes:Finnish/ɑini/2 syllables"
],
"glosses": [
"a female given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmɑi̯ni/"
},
{
"ipa": "[ˈmɑ̝i̯ni]"
},
{
"rhymes": "-ɑini"
}
],
"word": "Maini"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mfbysense"
},
"expansion": "Maini m or f by sense",
"name": "it-proper noun"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian feminine nouns",
"Italian lemmas",
"Italian masculine and feminine nouns by sense",
"Italian masculine nouns",
"Italian nouns with multiple genders",
"Italian proper nouns",
"Italian surnames",
"Italian uncountable proper nouns",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"a surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"by-personal-gender",
"feminine",
"masculine"
]
}
],
"word": "Maini"
}
Download raw JSONL data for Maini meaning in All languages combined (19.8kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Maini",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Maini",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.